, sprawdzenie słuchu www.fundacjageers.org.pl
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

ZAPALENIE RZEŻĄCZKOWE CEWKI MOCZOWEJ

Zakażenie cewki moczowej zarazkami rzeżączki jest schorzeniem bardzo pospolitym. Rozpoczyna się ono ropnym wypływem z cewki moczowej oraz mniej lub więcej silnym paleniem i kłuciem podczas oddawania moczu. Ujście cewki moczowej otoczone jest zaczerwienioną, obrzękłą błoną śluzową. W ciągu następnych dni ilość ropnej wydzieliny z cewki wzrasta, a bóle przy oddawaniu moczu nawet się wzmagają.

Stan taki utrzymuje się około dwóch tygodni, po czym podmiotowe ostre objawy ucichają i zaczynają ustępować. Po upływie miesiąca obrzęk cewki moczowej jest już ledwie zaznaczony, a ilość wydzieliny znacznie się zmniejsza. Proces chorobowy kończy się w ciągu dwóch lub trzech miesięcy. Zwykle jednak trwa dłużej.

W przewlekłej rzeżączce przedmiotowe objawy schorzenia są słabo wyrażone. Wydzielina z cewki jest bardzo skąpa. Ma ona teraz cechy surowiczo-ropiastego wypływu. Jeśli chora oddaje mocz często, nie stwierdza się jej domieszki nawet przy badaniu. Obrzęk błony śluzowej otaczającej ujście cewki – chociaż nieznaczny – utrzymuje się jednak jeszcze przez pewien czas, a okolica ujścia jest bardzo wrażliwa na dotyk i może nawet krwawić przy badaniu. Cewka moczowa daje się wyczuwać w swoim przebiegu jako twardy, zgrubiały przewód.

Należy podkreślić, że dopóki nie nastąpiło wyleczenie, może przyjść w tym okresie rzeżączki do zaostrzeń procesu zapalnego, który nabiera znów cech świeżego schorzenia.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Siła działania penicyliny jest wielka

Penicylina, podobnie jak sulfanilamidy, działa bakteriostatycznie, nie naruszając ani białych ciałek krwi, ani samych tkanek. Co więcej, siła działania penicyliny jest bardzo wielka, tak że...

Zamknij