, sterydy anaboliczne
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Zapalenie pochwy u starszych kobiet

Stosowanie najęzykowe w postaci tzw. lingwetek ma natomiast tę dobrą stronę, że umożliwia wessanie działających substancji wprost z jamy ustnej z ominięciem przewodu pokarmowego. Ale i ono utrudnia dokładne dawkowanie.

W niektórych schorzeniach, np. w zapaleniach pochwy u starszych kobiet i w kraurosis mlvae u kobiet po przekwitaniu, stosuje się hormony rujopędne w postaci galeczek zawierających 0,02-0,4 mg estronu lub 0,1-0,5 mg syntofoliny.

Podawanie ciał rujopędnych w postaci maści stosowane jest rzadko, gdyż nigdy nie można przewidzieć, jaka ilość ich zostanie wchłonięta przez skórę. Niektórzy ginekologowie zalecają jednak ten sposób leczenia w przypadkach trądzika (acne vulgaris), w przypadkach niedorozwoju gruczołu sutkowego, a także przy nadmiernym uwłosieniu, jakkolwiek wyniki są niepewne.

W dążeniu do uzyskania wyników możliwie trwałych wprowadzono w ostatnich czasach do lecznictwa wszczepianie kryształków estradiolu pod skórę pacjentek. Umożliwia się w ten sposób pobieranie przez ustrój tylko tych ilości estradiolu, które są rzeczywiście potrzebne. Należy wnosić, że około 3 mg estradiolu wystarcza do wywołania zmian przerostowych w śluzówce macicy w pierwszych czternastu dniach cyklu miesięcznego. Dawka ta jest prawie io-krotnie niniejsza od dawki estradiolu wywołującej ten sam skutek, a podawanej w postaci zastrzyków domięśniowych. Metoda ta ma jednak tę złą stronę, że wpływ hormonu rujowego na śluzówkę macicy jest stały, a nie okresowy (ograniczony tylko do 14 dni cyklu), co może doprowadzić do zbytniego przerostu śluzówki (hyperplasia cystica glandularis) i obfitych krwawień z macicy. Wszczepienia dokonuje się najczęściej pod skórę brzucha Lub uda.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Siła działania penicyliny jest wielka

Penicylina, podobnie jak sulfanilamidy, działa bakteriostatycznie, nie naruszając ani białych ciałek krwi, ani samych tkanek. Co więcej, siła działania penicyliny jest bardzo wielka, tak że...

Zamknij