, http://www.aukcjeostoya.pl/, www.bionaturalni.pl/, http://busby.pl/
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5

Nasieniowód i pęcherzyki nasienne

Od najądrza nasieniowód przechodzi w powrózku nasiennym przez kanał pachwinowy do miednicy małej, przylega do pęcherza moczowego, a w dalszej części rozszerza się wrzecionowato tworząc bańkę nasieniowodu. Przebiegając przez gruczoł krokowy zwęża się tworząc przewód wytryskowy, który uchodzi do części sterczowej cewki moczowej na wzniesieniu błony śluzowej zwanym wzgórkiem nasiennym, W miejscu tym zbiega się z podobnym ujściem nasieniowodu z przeciwnej strony.

Nabłonek błony śluzowej bańki nasieniowodu wytwarza wydzielinę, która pobudza ruchy plemników.

Dwa pęcherzyki nasienne (uesicidae seminales) – gruszkowatego kształtu, o długości 4-5 cm każdy, leżą po obu stronach bańki nasieniowodu. Ujścia ich do nasieniowodu znajdują się w miejscu jego wnikania do gruczołu krokowego, w części nasieniowodu, która nazywa się przewodem wytryskowym. Przewód wytryskowy (lewy i prawy) jest bardzo wąski (0,2 mm) i przebiega zbieżnie przez gruczoł krokowy na długości 2 cm.

Pęcherzyki nasienne są gruczołami wytwarzającymi zasadową wy- dziclinę, zawierającą między innymi fruktozę, która pobudza ruchy plemników oraz stanowi dla nich substancję odżywczą. Jest to gęsty płyn konsystencją zbliżony do żelatyny, o kolorze żółtawym. Efektem usunięcia pęcherzyków nasiennych zwykle jest niepłodność.

About The Author

admin

Leave a Reply

Przeczytaj inne:
Odróżniamy tężyczkę utajoną i jawną

Tak przedstawiona w skrócie patogeneza tężyczki nie wyjaśnia nam jednak całości zagadnienia. Nie wiemy przede wszystkim, dlaczego nie u wszystkich dzieci krzywiczych występuje tężyczka i...

Zamknij